OTVARANJE:
03. jun 2010, 12h
Kuća legata, Kneza Mihaila 46, Beograd
Kao podrška nominaciji STEĆAKA za listu svjetske baštine UNESCO-a koju zajedno vode BiH, Srbija, Hrvatska i Crna Gora.
Ambasada BiH u Beogradu i izdavačka kuća Rabić iz Sarajeva imaju čast i zadovoljstvo da Vas pozovu na predstavljanje monografije i otvaranje izložbe
STEĆCI , autora prof. dr Dubravka Lovrenovića
Učesnici:
mr Emina Zečević
prof. dr Enver Kazaz
književnik Željko Ivanković
autor prof. dr Dubravko Lovrenović.
Stećci - Recenzije
Pisan čitko i popularno, ali uz sav neophodan naučni aparat i sa izuzetno korisnim indeksima ličnih imena i geografskih pojmova, ovaj tekst prodiraće neposredno do publike različitog stepena obaviještenosti o temi, pamtiće se po zanimljivim i korisnim podacima i njihovom povezivanju u značenjske cjeline koje otvaraju nove vizure. Opisi su precizni, podaci kritički odabrani. Inovativan u pristupu, besprijekoran i cjelovit po sadržaju, profesionalno sveden na neophodno i neopterećujuće, ali sa elementima koji potiču na dalja traganja, tekst profesora Dubravka Lovrenovića u svemu ispunjava zahtjeve modernog naučnog štiva.
prof dr Ljiljana Ševo
Pozicija odbacivanja bogumilske teorije u Lovrenovićevoj knjizi je najizrazitije kritičko stajalište prema tradiciji. Zapravo središnja zamisao i nakana autorova u njegovoj knjizi bila je u postavljanju i argumentiranju teze o vjerskoj pripadnosti pokojnika pod stećcima pa prema tome i samih stećaka, s osnovnom postavkom da su pod stećcima sahranjivani kršćani različitih kršćanskih zajednica, od katoličke, preko one humskih i bosanskih krstjana do pravoslavaca. Kao vrstan povjesničar Lovrenović za svoje argumente na prvom mjestu koristi epitafe sa stećaka, pisane bosanicom, koji ponekad u svojim strukturalnim elementima čuvaju egzaktne pokazatelje takvog tipa. Međutim, u oskudici takve građe, on slijedi i druge indicije i dakako iznosi mišljenja ranijih istraživača i njihovih prosudbi.
prof dr Miroslav Palameta
Promociju prati izložba stećaka. Fotomonografija je ranije predstavljena u Sarajevu, Zagrebu, Splitu, Mostaru, Podgorici, Livnu, Prozoru, Jajcu i Zenici.